Pratik Zeka Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Pratik Zeka Türleri ve Özellikleri

Pratik Zeka: Kimi insanların zekâ seviyesi ne kadar üstün olsa da anlık olaylarda kullanamazlar. Halbuki akıllı insanlar anlık değişimlere anlık cevaplar üretebilirler. Pratik zekâ olarak adlandırılan olay, insanların bir durum karşısında aniden zekâsını kullanarak hızlı bir biçimde karşı tarafa cevap verebilmesidir. Bu cevap sadece sözlü yoldan olmak zorunda değildir. Komedyenlerde, şovmenlerde çokça görülen bir özelliktir. Her türlü soruya zorda kalmadan cevap verebilmeleri onların pratik zekâ özelliğine sahip olmalarından dolayıdır. Bunun yanında pratik zekâya sahip olan insanlar herkesten zeki insanlar değillerdir. Bazı insanlar çok zeki olup pratik zekâya sahip olamazlar, bazıları normal bir zekâ seviyesine sahip olup pratik zekâya sahip olurlar. Pratik zekâya sahip olmak bir insanın zekâ seviyesinin ileri olduğunu göstermez. Pratik zekâ sadece denildiği gibi anlık durumlara, anlık sorunlara, sorulan sorulara anında sözlü ya da sözsüz cevap verebilme yeteneğidir. Fakat genelde çok zeki olan insanlarda pratik zekâ da görülür. İnsanlar pratik zekâ yeteneklerini geliştirdiklerinde aslında normal zekâlarını da geliştirmiş olurlar. Bunun yanında insanlar ne zaman anlık karar verirse pratik zekâları gelişir. Bu yüzden siz anlık kararlar verdikçe pratik zekâ yeteneğiniz gelişecektir. Tabii ki pratik zekâsı gelişmiş olan insanlarda bu olay doğuştan gelmedir. Bunlarla birlikte pratik zekâ her insanda var olan bir özelliktir. Örneğin 'Benim hiç pratik zekâ yeteneğim yok. 'ya da 'Bendeki pratik zekâ yeteneği sıfır, hiçbir şeye anında cevap veremiyorum. ' diyen insanlar yanılıyordur. Çünkü bu yetenek bazı insanlarda çok gelişmiş, bazı insanlarda az gelişmiştir.

Zeka, ruh biliminde anlak olarak da tanımlanır. Zihnin öğrenebilme, öğrenilen her şeyden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme gibi işlevleri sağlayan soyut bir kavramdır. Zekâ kısaca zihnin birçok yeteneğinin uyumlu çalışması sonucu ortaya çıkan yetenekler birleşimidir. En geniş anlamı olarak en genel zihin gücü tabiri kullanılabilir. Zihnin algılama, düşünme uslamlama, düşünme, öğrenme gibi birçok işlevini gerçekleştirir. Yani zekâ kısaca beynin ve zihnin en büyük merkezidir. Aslında çok fazla kategoriye ayrılabilse de psikologlar ve bilim adamları tarafından yaratıcılık, kişilik, bilgi ve akıl gibi kategorilere ayrılmıştır. Zekayı belirleyen faktörler arasında kalıtım, çevre, doğum ve doğum öncesi gibi etmenler rol oynar. Zekanın küçük yaşta doğru gelişimi çocuğun fiziksel faktörlerini de etkiler. Bunların yanında pratik zekâ her insanda var olan bir özelliktir. Fakat bazı insanlarda çok gelişmiş, bazı insanlarda az gelişmiştir. Zekanın, pratik zekâ yeteneğine pek bir etkisi yoktur. Fakat zekâ gelişmişliği seviyesi ile pratik zekâ yeteneği doğru orantılı iki kavramdır.

Pratik Zekayla Birlikte Zekayı Geliştirme Yolları: Tam olarak pratik zekâyı geliştirme yollarını arayamayız. Fakat zekâ geliştikçe, pratik zekâ yeteneği de daha hızlı çalışır hale gelecektir. Tam olarak zekâ geliştikçe değil fakat beyin uyumayı reddedip çalışınca, uyanık kalınca, düşünüyor hale gelecek ve her olaya anında tepki verebilecek konuma gelecektir. Böylelikle pratik zekâ yeteneği gelişmiş olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenen insanlarda zekânın daha üst düzey olduğu saptanmıştır. Müziğin de çok önemli bir etkisi vardır. Mozart dinlemenin çocuklarda matematik zekâsını arttırdığı gözlenmiştir. Beyni daha az elektrik akımı ve radyasyon görmüş çocuklarda da zekânın daha ileri olduğu anlaşılmıştır. Bunların yanında zihinsel egzersizler, hafıza oyunları, uyku, yürüyüş, hobiler ve konsantrasyon gibi etmenlerin de zekâyı etkilediği açıklanmıştır.

Pratik Zeka Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Zeka Yaşı Kaç Olmalı?

Zeka Yaşı Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeka Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Zeka Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Matematiksel Zeka Türleri ve Özellikleri

Matematiksel Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Bölümleri ve Tanımları

Zeka Bölümleri ve Tanımları

Görsel Zeka Türleri ve Özellikleri

Görsel Zeka Türleri ve Özellikleri

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar