Zeka Geriliği Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Zeka Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Zekâ, bilişsel yetenek veya gerçek yaşamda karşılaşılan sorunları çözme yetisidir. Zeka geriliği ise dünya genelinde her yüz çocuktan 2-3 tanesinde görülen bir durumdur. Bu rahatsızlık genetik olabileceği gibi, çevresel faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Zeka geriliği dendiğinde ilk akla gelen şeylerden biri IQ testidir. Bu test, zeka geriliğinin derecesini ölçmekte kullanılır. Eğer test sonucu 70'in altındaysa, çocuğun yaşıtlarına göre düşük seviyede olduğu kabul edilir. Ailelerin bu testi yaptırma sebeplerinden biri, özel eğitimin programlanabilmesidir. Zeka geriliği olan çocukların her biri farklı bireylerdir ve yetenekleri, algılama düzeyleri değişkenlik gösterir.

Zeka Geriliğinin Belirtileri

Zeka geriliği olan çocuklar, diğer çocuklardan farklı özellikler gösterirler. Örneğin, bazı çocuklar kendilerini ifade ederken zorlanırken, bazıları zorlanmaz. Bazı çocuklar arkadaşlık kurabilme, yaşıtları arasında kendini ifade edebilme, dışarıdan gelebilecek zararlara karşı kendini koruyabilme bilgisine sahiptir. Zeka geriliği olan çocukları diğer çocuklardan ayıran en önemli özellik, öğrenme yeteneklerindeki geriliktir. Bu çocuklar daha kısa süreli dikkat ve daha dağınık dikkat gösterirler. Zeka geriliği yaşayan bir çocuğu yetiştirirken ailelerin daha sabırlı ve özverili olmaları gerekmektedir. Dünya genelinde zeka geriliği erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla daha fazla görülmektedir.

Zeka Geriliğinin Erken Tanısı

Ülkemizde yeni doğan çocuklardan alınan topuk kanı ile yapılan taramalar, zeka geriliğine sebep olabilecek hastalıkların erken tanısında çok önemlidir. Bu tür hastalıkların erken dönemde tespit edilmesi, tedavinin zamanında yapılabilmesine olanak sağlar. Zeka geriliği doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Ebeveynler olarak çocuklarımızı daima gözlem altında tutmalıyız. Örneğin, 2 yaşına gelmiş bir çocuk cümle kuramıyorsa, yaşıtlarıyla anlaşılamıyorsa, oyun oynarken kendinden küçük veya büyükleri tercih ediyorsa, öğretilen şeyleri algılamakta zorluk çekiyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Zeka Geriliğinin Dereceleri

Zeka geriliği farklı derecelerde olabilir:

  • Orta derecede zeka geriliği olan çocuklar yardımla kendi kendilerine yetebilirler. Özel eğitim alırlarsa ikinci sınıf düzeyinde okuma-yazma seviyesine gelebilirler.
  • Ağır derecede zeka geriliği olan çocuklar ise ancak yardım alarak kendi kişisel bakımlarını yapabilirler ve ileri yaşlarda da özel bakıma ihtiyaçları olur.

Ruhsal ve Fiziksel Problemler

Zeka geriliği olan çocuklar kendilerini ifade etmekte zorlandıkları için ruhsal bozukluklar da geliştirebilirler. Zeka geriliği olan çocukların yarısında konuşma zorluğu, görme bozukluğu, işitme sorunu gibi problemler görülmektedir. Zeka geriliği fark edilmez veya uygun şekilde tedavi edilmezse, çocuklar daha saldırgan hale gelebilir veya kendilerine zarar verebilirler. Dikkat dağınıklığı, uyku sorunları, beslenme problemleri ve depresyon gibi durumlar da sıkça gözlemlenir. Bu çocukların yaşıtları tarafından dışlanması da onları mutsuz eder.

Zeka Geriliğinin Sebepleri

Zeka geriliğinin sebepleri çeşitli olabilir:

  • Hamilelikte oluşan kanamalar
  • Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması
  • Damar tıkanıklığı
  • Prematüre doğum
  • Sarılık geçirmek
  • Su çiçeği hastalığı geçirmek
  • Grip olmak
  • Kabakulak hastalığı geçirmek

Zeka Geriliğinin Tedavisi

Zeka geriliği olan çocuklar için yaşına ve durumuna göre bazı testler yapılmalı ve uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir. En önemlisi, çocuğun mutlaka bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi ve ona göre uygulanacak olan eğitim programıdır. Bu programlar, çocuğun gelişimine katkıda bulunacak şekilde düzenlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeka Duası Okunuşu ve Anlamı

Zeka Duası Okunuşu ve Anlamı

Yapay Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yapay Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Matematiksel Zeka Türleri ve Özellikleri

Matematiksel Zeka Türleri ve Özellikleri

İş Zekasını Artırma Yöntemleri

İş Zekasını Artırma Yöntemleri

Uzamsal Zeka Nedir?

Uzamsal Zeka Nedir?