Uzamsal Zeka Nedir?
15 Mayıs 2024

Uzamsal Zeka Nedir?

Uzamsal zekâ nedir, Beynimizde ilk gelişen bölüm uzamsal zekâdır. Uzamsal zekâ gördüğümüz ve algıladığımız her şeyi ifade eder. Uzamsal zekâ aslında görsel zekâ olarak da adlandırılır. Uzamsal zekâ Howard Gardner'ın Çoklu Zekâ Kuramın'da yer alan 8 zekâ alanından biridir. Uzamsal zekâsı iyi olan kişiler yazı yazmaktan çok resim çizme, hayal kurma, karalama gibi faaliyetleri tercih ederler. Görsel dünyadan edindiği bilgileri şekiller ile anlatmayı severler.

Uzamsal zekâsı iyi olan kişiler

Grafik, reklam ya da resim türü şeylerden hoşlandığı için daha çok sanatsal meslekler yaparlar. Uzamsal zekâsı iyi olan kişiler küçük yaşta yaşıtlarında farklı objeler, resimler ya da modeller çizerler. Görsel zekâsı üstün olan kişilerin yapabilecekleri meslekler mimarlık, ressamlık, heykeltraş ya da dekoratör gibi sanatsal içeriği olan mesleklerdir.

Uzamsal zekâ nasıl geliştirilir?
  • Gün içerisinde yolda geçirdiğiniz zamanlarda örneğin çarşıya giderken, okula ya da işe giderken çevrenizde gördüğünüz tabelalara, renkli afişlere, binalardaki geometrik şekillere dikkat edin ve beyninizde inceleyin.
  • Arkadaşlarınızla yemek yerken masadaki yemeklerin ya da objelerin renklerine, arkadaşınızın küpe tasarımına vb. Şeylere dikkat edin. Bu renklerin ya da şekillerin sizde ne uyandırdığını düşünün.
  • Size anlatılan hikayeleri, fıkraları, günlük olayları kafanızda canlandırın. Adeta beyninizde olayı yaşayın.
  • Unutmamak için yazdığınız dipnotların yanına konut ile ilgili görseller yapın. Örneğin ekmek alacağım notunun yanına ekmek resmi çizin.
  • Gideceğiniz bir noktanın eviniz, bildiğiniz bir konser salonu, alışveriş merkezi vb. Daha yoldayken kafanızda canlandırın.
  • Satranç oynayın. Satranç hafıza ve karar verme yeteneğini geliştirmenin yanında uzamsal zekânın da bir parçası olan yaratıcılığı geliştirir.
  • Rutin bulmacalar dışında bulmacalar çözün. Örneğin Rubin küpü vb. Gibi.
Bu tür ufak jimnastikler uzamsal zekânızı harekete geçirerek yavaş yavaş gelişmesini sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zeka Duası Okunuşu ve Anlamı

Zeka Duası Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sosyal Zeka Türleri ve Özellikleri

Sosyal Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Geliştirici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeka Geliştirici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeka Yaşı Kaç Olmalı?

Zeka Yaşı Kaç Olmalı?

Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Zeka Testi Nasıl Yapılır?