Zeka Yaşı Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024

Zeka Yaşı Kaç Olmalı?

Zeka yaşı, Genelde eğitim anlamında kullanılan bir sözcüktür. Başka bir deyiş ile bir zekâ testi ile elde edilen puanın, o zekâ testinin ortalaması alınarak belirlenen sayı o kişinin zekâ yaşını belirler. Genellikle çocuklarda uygulanan bu yönden ileride çocuklarımızı neyi beklediğini ve neleri yapıp yapamayacağını gösterir. Anne babalarında çocukları için ne şekilde bir hayat yolu izleyeceğine karar vermesi açısından çok önemlidir.

Zeka yaşı, takvim yaşı ile zekâsının yaşının bir birisi ile ölçümlenmesi sonucunda çocuğun zihinsel becerileri tartılarak belirlenir ve ona göre çocuk zekâ gelişimi eğitimleri verilebilir.

Zeka, zihnin öğrenme gücüdür. Öğrenilenlerin ne kadarından yararlanılabildiğini biz insanlara gösterir. Her durumda çözüm odaklı yolar bulabilmeyi sağlar. Zeka, zihnin birçok yeteneği uyum içerisinde çalıştırmasıdır. Yaratıcılık akıl, kişilik ve bilgi kategorilerinden oluşur. Zekâ dünyada sadece insanlara verilmiş bir ayrıcalıktır. Düşünme ve karar verme yetisini biz insanlara sağlayan zekâ insan gelişimi ve ilerleyişi içerisinde en başta kendini gösteren ve insanı ayrıştırandır.

Zeka testinin amacı günümüzde özellikle anne babaların çocukların üzerinde gereksiz baskı yapmasını engelleyecek belki de en önemli etkendir. Birçok anne baba, çocuklarının başarısız olmasının alt nedenleri araştırmak yerine yetersiz tanısı koyup yok sayma yoluna giderken yetişmiş eğitimli anne babalar zekâ yaşı testini çocuklarına uygulayarak belki de üstün zekâlı çocuklarını bu sayede olumlu ve bilinçli bir şekilde eğitebilmektedir. Zeka yaşı, düşük ya da yüksek çocuklar için özel zekâ geliştirme eğitim merkezleri birçok yerde vardır. Bu sayede anne babalar çocuklarını iki türde de kontrollü bir şekilde istenilen düzeye getirebilir.

Son dönemlerde doğum esnasında ya da sonrasında oluşan otizm, down sendromu gibi rahatsızlıkların neler olduğunu hakkında bilinçlenen anne babalar zekâ yaşı testi ile bunların erken müdahale şansını yakalamıştır. Sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için ebeveynlerin bilinçli olması çok önemlidir.

Günümüzde birçok zekâ yaşı tespit merkezi bulunmaktadır. Her anne babanın çocuğun eğitim dönemi başlamadan bu testleri yaptırmasında fayda vardır. Nedeni ise çocuklarını yaşayacağı sıkıntıları bilip ona göre hareket etmelerini sağlayacak olmasıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uzamsal Zeka Nedir?

Uzamsal Zeka Nedir?

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Bedensel Zekaya Sahip İnsanlar

Sivri Zeka Kimlere Söylenir?

Sivri Zeka Kimlere Söylenir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Görsel Zeka Türleri ve Özellikleri

Görsel Zeka Türleri ve Özellikleri

Üstün Zeka Türleri ve Özellikleri

Üstün Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Türleri ve Özellikleri

Zeka Türleri ve Özellikleri

Sayısal Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sayısal Zeka Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sözel Zeka Türleri ve Özellikleri

Sözel Zeka Türleri ve Özellikleri